Archive for January, 2015

Bravo – Oustanding Student Results from terms 3 & 4, 2014….

January 27, 2015

We’ve had another big year – with lots of fun and some fabulous results!

Here are some highlights from the 2nd half of 2014. Congrats everyone.

Eve Fernando – AMS Scholarship term 3 2014

Eddie Langford – AMS Scholarship term 4 2014

Kerri Wainstein – AMS Scholarship term 1 2015

Molly Jones, Marc Betbeder, Cato Ayyar, Alana Williams – AMS student teachers 2014

Courtney Coates – Auditioned successfully for Schools Spectacular Orchestra & Arts Unit & Sydney Youth Orchestras on flute, First in Yr 10 Elective Music at Sydney Girls High School, appointed Music Captain for 2015 Sydney Girls High School, toured with Gondwana Voices to Taiwan

Tali Greenfield – Accepted into Year 7 (2015) at the Conservatorium High School, solo performer at the NSW Public Schools ‘Prom Concerts’ at the Sydney Town Hall, successful in her audition to ‘Senior Choir’ with the Sydney Children’s Choir, recipient of the Performing Arts Award & the Choir Award at Bellevue Hill Public School

Ethan Couch – Music Award, Narrabeen North Public School

Sophie Greenfield – Wind Band Award & Recorder Group award at Bellevue Hill Public School, Highly Commended in 12 & under woodwind section of the Sydney Eisteddfod (flute)

Joab Woodcock – 3rd in music at Narrabeen Sports High School

Thomas Coates – Auditioned successfully for Sydney Youth Orchestras on tuba, Performed in ‘Belshazzar’s Feast’ with Philharmonia Orchestra and Choirs at the Sydney Opera House

Marc Betbeder – ‘Service to Music’ award at Sydney Boys High School. Also awarded ‘Most Valuable Member’ of the Sydney High Saxophone Ensemble

Ezra Hersch – joint winner of Sydney Children’s Choir Blitz Book Scholarship for Music Theory and Sight Singing

Elysse Choy – successful in her audition for the Chamber Choir (highest level) of the Australian Youth Choir

Samuel Sperling – Narrator in the Clovelly Public School production of the Last Post. The story of WWI told through the eyes of children in words and song

Leonardo Vaccarezza – sung in the Redlands Prep Choir which placed first in the Northern Beaches Eisteddfod

Talia Kaplan & Vivien Fainerman – won the Mount Sinai College talent evening & will be performing at the end of year assembly

Rory Hodgson- successfully auditioned and performed a piano solo at the Dulwich Hill Public School Music Showcase evening in October

Mahlia Harrison – recipient of a “WOW Award” at kindy for beautiful singing in the Christmas concert

Jasper Kress – starred in his first school musical ‘The Jungle Book’

Jessica Hayler – performed in the Bellevue Hill Public school music soiree

Tilly Madder – vocal soloist for ‘The Jelly Wobbles’ Christmas performances

Lots of fantastic results in WRITTEN THEORY EXAMS:

Grade 1: Anne Bilingsley (99%), Samuel Brew, Nathan Chung (100%), Jacob Cross, Arabella Curnoe, Zeke Dauth, Charlotte Dunn, Sam Dunn (100%), Vivian Fainerman, Alexander Fan (100%), Tilly Fox, Sophie Greenfield, Sacha Gross, Jaala Hale, Malachy Kalowski, Talia Kaplan (99%), Steven Kountouris, Coco Lafferty, Henry Lamont (100%), Katherine Law, Calla Maier, Jasmine Ong (99%), Carmen Ossimitz, Samantha Panchenko, Toby Rabinowitz, Christianna Stassi, Amelia Stein (99%), Tegan Tran Moore, Arki Valdy, Arnold Walsh, Ella Walsh, Adam Winter

Grade 2: James Boyd-Clark, Elysse Choy, Ethan Couch, Emma Dunn, Eleanor Dunstan, Aidan Ecclehsall, Eve Fernando (100%), Chaimber Hirschowitz, Rivka Hirschowitz, Rei Husband, Gabriel Kidston, Eddie Langford, Stephen Lerantges, Tilly Madder, Max Nedbalek, Isabella O’Gorman, Darwin Schulze, Finn Simpson, Charlie Stead, Tallulah Stein, Eleanor Tanou (99%), Monique Van Den Blink, Jessica Wong, Maya Wood-Thomson, Joab Woodcock

Grade 4: Cato Ayyar, Courtney Coates, Eden Dorra, Ruby Learoyd, Jay Newman, Ruby Newman, Liam Strang

Wonderful results in PIANO EXAMS:

Junior & Super Starter: Emma de Jong-Katz, Scarlett Bjerkhamn, Jacob Hoffman, Gordon Knorr (A+), Maya Darmanin, Hannah Consolacion, Oscar Falvey, Frances Duffy, Moyosoreoluwa Adewusi, Aiden Wen, Charli Foster (A+), German Koryukin, Sienna Kovacevic, Liam Lou, Abigail Hodgson, Milla Nikolova, Finn Jennings, Franki Nicklin, Spencer Nicklin, Sophie McGrath, Ella McGrath (A+), Oneeta Schmooel, Christian Schmooel, Emily Dingle, Hunter Kaye, Lola Bird

Junior Plus: Fiona Himawan, Paul Power, Christine Pearson, Adelaide Tippett, Samantha Ginns, Justine O’Connell, Caiden Weng, Pamela Lerantges, Kai Jennings, Jonathan Widjaja

Extension: Emilian Ossimitz, Francisco Calvo, Nick Annas, Cate Kyling, Taran Talbott, Anneliese Tambakeras, Francesca Richards, Sofia Virago, Gia Rossi, Eesha Singh, Alexander Pangiotakis, Harry Panagiotakis, Paris Osborne, Marie Sikiotis, Christopher Goodman

Preliminary: Alexandra O’Gorman, Hayley Gunsberger, Grace Walsh, Matthew Lapinski, Rebecca Cousins, Rory Hodgson, Nicole Irawan, Eden Fernando, Jessica Stead,

Grade 1: Kristina McLean, Tallulah Simpson, Debbie Winter

Grade 2: Talia Kaplan (A+), James Boyd-Clark, Max Pomirsk, Kate Osborne, Joab Woodcock, Kathryn Law, Maddie Stead,

Grade 3: Eddie Langford, Amelia Stein, Eleanor Tanou

Grade 4: Elysse Choy, Tilly Madder, Ezra Hersch, Rebecca Colwell (A+), Tegan Tran Moore, Aidan Eccleshall, Charlie Stead,

Grade 5: Sam Stead, Eve Fernando (A+), Ruby Goldman,

Grade 7: Ruby Learoyd

Exam results on instruments other than piano:

Trina Bawden-Smith: Grade 1 voice, Heather Campbell: Grade 3 voice (A+), Tilly Madder: Grade 3 voice, Charlie Stead; Grade 2 flute, Courtney Coates: Grade 8 flute (A+), Liam Gadston: Grade 2 Clarinet, Arnold Walsh: grade 4 trumpet, Tilly Fox: Grade 3 saxophone, Maddie Stead: Grade 1 Saxophone, Molly MacNeal: Grade 4 Saxophone & grade 2 violin